piątek, 7 listopada 2014

LOFTY W POLSCE. Czym są lofty? Co w nich wyjątkowego?Pierwotnie lofty kojarzone były wyłącznie z surowymi wnętrzami starych opuszczonych hal fabrycznych i magazynów zaadaptowanych na cele mieszkaniowe i zamieszkałych przez artystyczną bohemę.
Dziś loftem nazwiemy zarówno pofabryczne wnętrze z wyeksponowanymi elementami konstrukcyjnymi, biegnącymi po odkrytych murach instalacjami i betonową posadzką, obiekty budowane od podstaw i utrzymane w industrialnym klimacie jako replika tradycyjnych loftów, jak i niestandardowe przestrzenie mieszkalne zlokalizowane na ostatnich kondygnacjach typowych budynków mieszkalnych.

 
 
LOFTY w Żyrardowie. Niektóre mieszkania wykończono w bardzo nowoczesnym stylu
LOFTY w Żyrardowie. Niektóre mieszkania wykończono w bardzo nowoczesnym stylu.

Aby jednak lokal mieszkalny można było nazwać loftem musi on posiadać kilka charakterystycznych dla niego cech. Najważniejsze z nich to otwarta przestrzeń i ponadnormatywna wysokość lokalu. Niezwykle istotne w lofcie są również duże przeszklenia okien przechodzące przez całą wysokość lokalu - czasami przez jedną, dwie, a niekiedy i więcej kondygnacji.

Lofty w Polsce
Loft Manhattan sygnowany marką Zień Home. To kolejne aranżacje wnętrz soft loftów dostępne w Woronicza Qbik

Lofty w Polsce

Kolejnym ważnym elementem cechującym lofty, a wynikającym z ich usytuowania na najwyższych kondygnacjach budynków są walory widokowe - w lofcie podziwiać je możemy nie tylko z okien, ale często również z zagospodarowanej części dachu - tarasu, loggi, ogrodu zimowego bądź też oranżerii.
Lofty mogą być jedno lub wielokondygnacyjne, posiadać odrębne piętra lub nadwieszone nad częścią lokalu antresole - w tej materii nie ma ograniczeń. Determinanta - duża wysokość lokalu pozwala nabywcy loftu na swobodne gospodarowanie przestrzenią zarówno w horyzontalnym jak i wertykalnym układzie.
Lofty w PolsceLofty w PolsceLOFTY w Żyrardowie. Na suficie widać dawną konstrukcję fabryki, a na ścianach zamontowano elementy maszyn znajdujących się wówczas w fabryce.


Lofty w PolsceLofty w Polsce
Ze względu na swoją odmienność i wytworzenie własnego katalogu niepowtarzalnych cech, te oryginalne przestrzenie mieszkalne są trudne do jednoznacznego zdefiniowania. Loft to właściwie nieograniczona przestrzeń mieszkalna, która staje się tym, czym chce uczynić ją jej właściciel. Poprzez zindywidualizowany sposób aranżacji i przyjęty styl odzwierciedla ona charakter i osobowość gospodarza.
Zrywając z kanonem standardowego mieszkania lofty oferują niebanalną przestrzeń, w której oryginalność łączy się z komfortem.
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz