piątek, 25 lipca 2014

ALTANA - MIEJSCE WYPOCZYNKU W OGRODZIE.

Altana to miejsce w którym można odpocząć czy spożywać posiłki nawet gdy pogoda kaprysi.To również bardzo dobry pomysł na zagospodarowanie przydomowej przestrzeni. Jest ozdobą ogrodu, azylem oraz miejscem gdzie często toczy się życie rodzinne. Gdy obsadzimy ją kwiatami i roślinami powstanie urokliwe miejsce wypoczynku i wytchnienia w upalne  letnie dni i gorące popołudnia.Altana może przybierać różne formy i postaci - od  tzw. zielonej altany utworzonej z drzew lub  krzewów posadzonych blisko siebie na planie okręgu, przez ażurową, metalową konstrukcję obsadzoną pnączami aż po niewielki pawilon z dachem i oknami.

Z czego budować altanę ??

Najczęściej altany buduje się z drzewa sosnowego i świerkowego, rzadziej z jodłowego, modrzewiowego czy dębowego. Wszystkie elementy drewniane należy zaimpregnować - w przeciwnym razie po kilku latach zbutwieją. Jeśli do budowy użyjemy okrągłych drągów, to powinny być one pozbawione kory, bo pod nią najczęściej gnieżdżą się szkodniki drewna.
Konstrukcja altany może być prosta: cztery słupy i oparty na nich dach, pod którym ustawimy meble ogrodowe - stół, krzesła, ławy.
Podłoga w altanie może być drewniana, betonowa, wykończona płytkami albo z nawierzchni utwardzonej. Najczęściej robi się z drewnianych desek - gładkich bądź ryflowanych ( z rowkami na całej długości, spełniającymi funkcję antypoślizgową i wzmacniającą). Podłogę można też wybrukować kostką drewnianą lub betonową albo kamieniem naturalnym - zależnie od wykończenia pozostałych nawierzchni ogrodu.
Wzbogaceniem konstrukcji altany jest umieszczenie między słupkami kratek tworzących ażurowe ściany oraz zabudowanie ich dolnej części.
Budując altanę warto dobrać kolor drewna i zadaszenie do elewacji domu i pokrycia dachu. Jeśli chcemy korzystać z niej nie tylko w letnie dni, możemy postawić solidny pawilon z oszklonymi oknami i drzwiami zamykającymi wejście.Można także pokusić się o altanę metalową, z kutej stali lub giętych prętów - wyglądają wdzięcznie i lekko. Pasują do małych ogrodów, bo nie przytłaczają ich swą bryłą. Metalowe konstrukcje altany trzeba zabezpieczyć przed korozją - najlepiej farbą proszkową.
W dużym ogrodzie można się pokusić o wybudowanie dość pokaźnej budowli, jaką jest altana murowana. Słupy i filary można postawić z cegły, kamienia gotowych prefabrykatów betonowych. Najprostszy i najtańszy jest dach z brezentu lub desek, choć te nie zapewniają pełnej ochrony przed deszczem. Aby ochrona była pełna, deski należy pokryć: papą, gontem bitumicznym, gontem, blachą cynkową lub miedzianą, blachodachówką, dachówką bądź bardzo oryginalnym rozwiązaniem jest strzecha.


  Jeśli nie zależy nam na ochronie przed deszczem, możemy poprzestać na dachu ażurowym z prętów metalowych lub luźno rozmieszczonych desek. Pnącza które z czasem pokryją taką konstrukcję, ochronią przed słońcem.Urządzenie altany zależy od naszej inwencji - może mieć przytwierdzone na stałe ławki i stół, donice na rośliny.
Gdzie w ogrodzie postawić altanę?
Altana może być zbudowana na planie kwadratu, koła lub wieloboku. Wyznaczając jej lokalizację w ogrodzie  pamiętajmy, że powinien się z niej rozciągać interesujący widok na ogród i okolice. Jeśli natomiast umieścimy ją przy granicy z sąsiednią działką dobrze jest osłonić ją od tej strony wysoką, zwartą zielenią.


Najczęściej buduje się proste altany ale w zależności od otaczającego nas otoczenia, zasobności portfela a także naszej wyobraźni mogą też być w stylu rustykalnym czy orientalnym ale inwestycja w altanę to inwestycja na wiele długich lat. Altany ogrodowe to miejsce, które szczególnie kojarzy nam się z latem, przebywaniem na łonie natury, grilowaniem w miłym towarzystwie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz